2020-2021 Yili Hali Yikama Fiyat Listesi > Iran Halisi Yikama

 Iran Halisi Yikama


        Iran halisi üç temel özellige sahiptir; dokumada yüksek kalitede saf yün kullanilmasi, kendine özgü güzel ve nadide desenleri ve saf yün ya da ipegin çogunlugu bitkisel olan dogal boyalarla boyanmasi sonucu elde edilen göz alici renkleri.
Yillik hali üretiminin büyük bölümünü, santimetrekarede en fazla 35 dügüm bulunan halilar teskil etmekte ve gerek yurt içi, gerekse yurt disinda yogun bir taleple karsilanmaktadir. Arastirmalar Iran koyunlarindan elde edilen yünlerin kivrim kabiliyeti, kalinligi ve liflerinin uzunlugu nedeniyle bu çesit halilarin dokunmasi için en uygun yün oldugunu göstermektedir.
         Dügümlü bir yaygi olan ve dikey veya yatay tezgahlarda dokunan halinin yapiminda tarak, makas, biçak, tig vb. sinirli sayida araç kullanilir. Hali Fars dokumasi (Fars dügümü / asimetrik dügüm) ve Türk dokumasi (Türk dügümü / simetrik dügüm) olarak iki teknikle ve kilimin aksine genellikle bir model esas alinarak dokunur. Gerçekte hali dokuyucusunun çalisma programi olan bu model üzerinde geleneksel motifler ve desenler arzu edilen renklerde, küçük kareler halinde resmedilmistir. Iran halilarinin desenleri iki ana gruba ayrilir; düz çizgili (geometrik) desenler ve yuvarlak çizgili desenler. Klasik Iran hali desenlerinin sayisi binden fazladir ve Iran hali modelistlerinin yaraticiligi sayesinde bu essiz desenlerin sayisi günden güne artmaktadir. Bu yüzden dünyada hali konusunda söz sahibi olan Çin, Hindistan, Pakistan ve Türkiye gibi ülkeler de Iran hali desenlerinden faydalanmislardir. Uzmanlar Iran’i “hali deseni cenneti” olarak tanimlamaktadirlar. Iran'in 28.000 köyünde, bütün sehirlerinde ve göçebe asiretlerin yasadigi 


copyright © Lider Hali Yikama
design by esayazilim
 
Rating , 10 out of 10 based on 100 ratings