2018-2019 Yili Hali Yikama Fiyat Listesi > Kilim Yikama

 


KILIM TARIHI  


     Kilim, bilinen en eski dokuma türlerinden biridir. Ilk olarak eski çaglardan beri bilinen Orta Asya, Iran, Anadolu ve Kafkasya' da hayvancilikla geçinenen göçebelerin yapip, kullandiklari bir esyadir. Orta Asya' da yasayan yerliler büyük bir nüfus patlamasi sonunucunda kendilerine daha iyi bir yasam yeri bulabilmek için Bati' ya dogru göç ederlerken bir çok siddetli hava kosullarina maruz kalmislardir. Bu nedenle çadirlarini kurmak için keçi yünü kullanmaya baslamislardir. Keçi yünü koyun yününe nazaran çok daha uzun ve sik oldugundan düz dokuma çadirindaki delikleri kapamis ve su geçirmez hale getirmistir. Daha sonralari, bu göçebe insanlar çadirlarinin toprak zeminindeki rutubetten kendilerini korumak için düz dokuma tekniginin aynisini kullanarak


''kilim'' adini verdikleri zemin kaplamalarini üretmislerdir.


Sonralari bu göçebe insanlar dokumalarina ''pile'' eklemeye basladilar. Bu ilk pile kilimleri olduça esneklerdi. Göçebeler bu kilimleri kolaylikla katlayip atlarin sirtlarina atarak uzun yolculuklari esnasinda uyku çantalari olarak kullanabiliyorlardi. Ilk dügüm atilmis pile halilarin ne zaman ve nerede dokundugunu hiç kimse tam olarak bilmemektedir. Ancak hayatta kalmayi basaran en eski pile hali Altay daglarinda bulunmustur.


          Kilim ''istar'' denilen tezgahlarda kadinlar tarafindan umumiyetle dokunur. Bu tezgahlar dik veya egik olarak yerlestirilerek aris ve argaç denilen, dikey ve yatay iplik atkilarin meydana getirdigi kasnak üzerinde, motiften motife geçilerek dokunur. Yün olan bu iplikler, bitki köklerinin ve yapraklarinin kaynatilmasiyla elde edilen boya ile boyanir. Buna ''kök boyasi'' denir. Kök boyalarla boyanan iplikler zamanla solmama ve hatta daha hos bir parlaklik kazanma özelligine de sahiptirler.


KILIM YIKAMA


      Profesyonel kilim temizligi için öncelikle kilimi tanimak, yapisini bilmek gerekir.


Kilimler el dokuma halilari gibi kök boyasi kullanilmis, yün ve ipek ile dokunmus ise bu kilimlerin temizligi özen ve hassasiyet gerektirir. Kilimler halilara göre daha hassas yapiya sahiptirler. Kök boyasi ile boyali olan kilimler renk sabitleyici kullanilmadan yikanmamalidir. Ipek karisimli veya ipek olan kilimler normal hali yikama sampuanlari ile yikanirsa büyük ölçüde zarar görür.  yikanan kilimleriniz cinsine göre ayirilip gerekli yikama teknigi tesbit edildikten sonra yikanmaktadir. Bu nedenle olasi hiçbir problem ile karsilasmamaktayiz.


Antalya Lider Hali Yikama Temizlik


 


 


 


 


 


copyright © Lider Hali Yikama
design by esayazilim
 
Rating , 10 out of 10 based on 100 ratings